Úvod

Důležité

Koncem března 2022 došlo ke změně kořenového certifikátu pro ověření univerzitních serverů RADIUS z původního "Digicert Assured ID Root CA" na "USERTrust RSA Certification Authority". Důvodem bylo vysoutěžení nového dodavatele certifikátů SECTIGO (dříve COMODO) organizací TERENA (jejíž službu TCS univerzita prostřednictvím CESNETu využívá pro vydávání certifikátů univerzitním RADIUS serverům). Změny tohoto typu znamenají potřebu přeinstalovat nebo upravit vaši konfiguraci připojení k síti eduroam. Bližší informace lze najít v Aktualitách.

O Eduroamu

Vítejte na eduroam stránkách Univerzity obrany.

Název eduroam je zkratkou z "educational roaming" (tj. roaming mezi výzkumnými a vzdělávacími institucemi), a je to jméno celosvětového projektu, umožňujícího uživatelům převážně bezdrátový přístup k síti Internet prostřednictvím síťové infrastruktury zúčastněných institucí. Uživatel se s autorizačními údaji, vydanými institucí zapojenou do tohoto projektu, může připojit k síti Internet prostřednictvím kterékoliv instituce, která služby eduroam poskytuje.

Síť eduroam sdružuje vzdělávací instituce po celém světě a její provoz je na území České republiky koordinován a zaštiťován sdružením CESNET. Myšlenka umožnit uživatelům transparentní používání propojených sítí vznikla v rámci TERENA mobility Task Force. Základní motivací je, aby použití služeb sítě bylo tak snadné jako je používání roamingu mobilních operátorů.

Seznam organizací v současnosti zapojených do projektu eduroam, včetně oblastí s dostupným připojením a identifikátory (ESSID) WiFi sítí lze nalézt na těchto stránkách:

Pokud se chystáte na zahraniční (nebo i tuzemskou) cestu, můžete si na nich vyhledat informace o připojených organizacích ve vaší cílové destinaci.

Název a logo eduroam jsou registrovanou ochrannou známkou společnosti TERENA.